Prezes Krzysztof Gajda zapałem opowiada o działalności stowarzyszenia i jego dokonaniach, łączących benedyktyńską cierpliwość, sherlockowską wnikliwość i miłość do naszego miasta.
Obejrzeliśmy wyniki detektywistycznej pracy przy identyfikacji zdjęć dawnego Muranowa (głównie z okresu, gdy było tam getto) oraz dociekania o okolicznościach i czasie śmierci Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego. Osobny wątek to krążące nawet wśród historyków fałszywe poglądy na temat rodzajów uzbrojenia, posiadanych przez Niemców w czasie Powstania.
O współpracy stowarzyszenia z Kołem Naukowym Studentów i Doktorantów przy Wydziale Historii UW opowiadała Magdalena Gajda (skądinąd córka prezesa Krzysztofa Gajdy).
Jeszcze tylko jedno uściślenie - Stowarzyszenie współpracuje ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków Uniwersytetu Warszawskiego (a w sposób sformalizowany z Sekcją Historii Wojskowości SKNH UW - http://histwoj.waw.pl) zrzeszającym w prawdzie głównie studentów Instytutu Historycznego UW lub też innych instytutów Wydziału Historycznego, jak i doktorantów (u nas doktoranci nie mają odrębnego koła, działają więc dalej w ramach SKNH), jednak jest to koło ogólnouniwersyteckie, w którym działać może oficjalnie każdy student i doktorant UW, niezależnie od kierunku jego studiów.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie,
Magdalena Gajda
Przewodnicząca Sekcji Historii Wojskowości SKNH UW i członek Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy "Kolejka Marecka"