POSUL - co to jest?

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (POSUL) to społeczna, varsavianistyczna bezpłatna inicjatywa edukacyjna, stworzona jesienią 2009 roku dla wszystkich zainteresowanych Warszawą - a nade wszystko jej dzielnicami prawobrzeżnymi - przez grupkę warszawskich przewodników, specjalizujących się w Pradze.

Zapraszamy każdego, kogo interesują sprawy naszego miasta, by posłuchać ciekawych wykładów o Warszawie, a potem wziąć udział w dyskusji przy piwie, winie, herbacie, ciastku czy sałatce.
Spotykamy się co poniedziałek po godz. 19 przy ul. Stalowej 46 na Nowej Pradze, w filmowej kawiarni o nazwie "To się wytnie".

Działamy zupełnie społecznie i nie tworzymy żadnego stowarzyszenia ani innej formy prawnej. Po prostu grupa ludzi interesujących się Warszawą, a w szczególności Pragą. POSUL nie posiada żadnych ram formalnych, nie jest powiązany organizacyjnie ani finansowo z jakąkolwiek firmą, fundacją czy organizacją. Jest za to bezpłatny i otwarty dla wszystkich kochających miasto, a szczególnie wszelkie jego prawobrzeżne dzielnice. Działamy zupełnie społecznie. Po prostu spotykamy się raz w tygodniu, aby posłuchać wygłaszanych również społecznie wykładów o naszym mieście i podyskutować o ważnych i nieważnych sprawach warszawskich i praskich.

Nazwa naszych spotkań została wymyślona z dużym przymrużeniem oka.
Chcieliśmy nią nawiązać - choć bez zadęcia - do idei uniwersytetu otwartego, do warszawskich Uniwersytetów Latających z trzech różnych epok, a także do kawiarnianych dyskusji inteligencji warszawskiej. Główną ideą spotkań jest edukacja i integracja osób i środowisk, interesujących się miastem lub działających na jego rzecz.
Skrótem POSUL (niestety - pod prąd ortografii!) nawiązaliśmy zaś do określenia z czasów Pierwszej Rzeczpospolitej, gdy na Pradze było wiele magazynów soli. Posolić Pragę znaczyło wtedy tyle samo, co przesadzić albo wozić drewno do lasu i stąd wzięło się nasze również żartobliwe motto:
„Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę”.

Na spotkaniach pojawiają się przewodnicy, autorzy książek o Warszawie, varsavianiści, dziennikarze, działacze na rzecz ochrony zabytków oraz różnego rodzaju pasjonaci. Przychodzą pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele różnych środowisk społeczników warszawskich i praskich oraz inni ludzie w różnym wieku, interesujący się Warszawą.

Wykładali u nas już m.in: ks. abp Henryk Hoser, prof. Szymon Pilecki - przewodniczący Karaimskiego Związku Religijnego, prof. Zbigniew Semadeni, j.e. Ákos Engelmayer (b. ambasador Węgier w Polsce), dr h.c. Wiesław Ochman, dr inż. Jan Jabłkowski, Zbigniew Lilpop, dr inż. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Ryszard Mączewski i dr Krzysztof Jaszczyński z fundacji Warszawa 1939, dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, Michał Krasucki z fundacji Hereditas, dr Zbigniew Tucholski ze Związku Miłośników Kolei Wąskotorowych, Tomasz Wiściciki z Muzeum Historii Polski, Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego, dyrektor warszawskiego zoo na Pradze dr Andrzej Kruszewicz i jego zastępczyni Ewa Zbonikowska czy dr Włodzimierz Pessel, który prowadzi Konwersatorium Warszawskie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wykładali znani varsavianiści Tadeusz W. Świątek i Rafał Chwiszczuk, fotografik Jerzy S. Pytko, przedstwiciele Forum Rozwoju Warszawy, varsavianista i publicysta Artur Nadolski, przewodnik i społeczny opiekun zabytków Krzysztof Falkowski. Byli przedstawiciele SISKOM, Forum Rozwoju Warszawy, były wykłady pracowników Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa. Muzeum Neonów i wirtualnego Muzeum Warszawskiego Modrenizmu, było spotkanie z p. Bogusławem Homickim i wychowankami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy i w sprawie ratowania bruku ul. Chłodnej oraz kina W-Z itp.
Wśród wykładowców wielu ma doktoraty, a niektórzy nawet tytuly profesorskie, choć wykładają też u nas studenci i licealiści.
Notki większości naszych poprzednich spotkań są tutaj.

Zbieramy się w poniedziałki po godzinie 19, bo spotykamy się dla przyjemności, nie dla punktualności. ;-)
Spotkania – jak na uniwersytet przystało - mają rytm akademicki, tzn. latem i w okolicach Bożego Narodzenia, sesji zimowej, Sylwestra,Wielkanocy oraz majowego weekendu mamy przerwy międzysemestralne i inne ;-) Zaczynamy zajęcia zwykle po 1 listopada, a kończymy w połowie czerwca.

O naszych spotkaniach informują często Życie Warszawy, Radio dla Ciebie, Nowa Gazeta Praska, blog Uwaga Zabytek red. Natalii Bet oraz praskie portale informacyjne Twoja-Praga.PL  i www.Przystanek.Praga.PL - zwykle w dziale „na uczelniach” ;-)

Podstawową metodą informowania, co będzie na najbliższych wykładach, jest poczta elektroniczna. Kto chce otrzymywać tą drogą co tydzień informacje, proszony jest o wpisanie swojego adresu w komentarzu do którejkolwiek relacji ze naszych spotkań. (Oczywiście jego adres nie będzie opublikowany).
Informacje są też publikowane na stronie z zapowiedziami niniejszego blogu - link jest u góry po prawej stronie.

Spotykamy się w gościnnej kawiarni, która udziela nam sali, rzutnika, ekranu, nagłośnienia, dostępu do Internetu, a nawet czasem komputera.
Fanpage kawiarni o nazwie "To się wytnie" na Facebooku jest tutajAdres - ul. Stalowa 46.

DOJAZD: Najlepiej tramwajem 23 do pętli Czynszowa 
to tylko kwadrans od metra Ratusz-Arsenał, 8 min spod cerkwi 
a potem piechotą 200 metrów (3 min.) ulicami Czynszową i Stalową.
Można też dojechać do przystanku autobusowego Szwedzka i dojść Szwedzką i Stalową, vide mapka poniżej (jej interaktywna wersja jest tutaj.)
Dojazdy z innych miejsc miasta po kliknięciu tutaj.