wtorek, 31 maja 2011
poniedziałek, 30 maja 2011
W nocy nalot, w dzień łapanka
sobota, 28 maja 2011
Pożegnanie

Przy Marszałkowskiej 45 burzą słynną klinikę położniczą Apolinarego Thieme, potem Ludwika Bryndza-Nackiego (to zdjęcie od podwórka, wejście od ul. Waryńskiego). To było bardzo renomowane miejsce, urodziło się tu mnóstwo obywateli Warszawy, pochodzących ze znanych rodzin. Sami później bardzo często stawali się znani.
Z żółtej tablicy z lewej strony wynika, że napóźniej do września kliniki już nie będzie...
piątek, 27 maja 2011
środa, 25 maja 2011
Kwiat jednej nocy
Wiciokrzew japoński (odmiana Hall's Profilic) zakwitł mi dziś w nocy na balkonie i to jeden egzemplarz w od razu dwu kolorach! I jak ładnie i intensywnie wieczorem pachnie!
wtorek, 24 maja 2011
Patrz Syrenko na nas z nieba
Znalazłem przypadkiem najlepszy punkt na zdjęcie Syrenki autorstwa Jana Woydygi na Wiadukcie Markiewicza przy Karowej.
I strawestowany cytat do tego ujęcia też ;-)
poniedziałek, 23 maja 2011
Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy
Prezes Krzysztof Gajda zapałem opowiada o działalności stowarzyszenia i jego dokonaniach, łączących benedyktyńską cierpliwość, sherlockowską wnikliwość i miłość do naszego miasta.
Obejrzeliśmy wyniki detektywistycznej pracy przy identyfikacji zdjęć dawnego Muranowa (głównie z okresu, gdy było tam getto) oraz dociekania o okolicznościach i czasie śmierci Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego. Osobny wątek to krążące nawet wśród historyków fałszywe poglądy na temat rodzajów uzbrojenia, posiadanych przez Niemców w czasie Powstania.
O współpracy stowarzyszenia z Kołem Naukowym Studentów i Doktorantów przy Wydziale Historii UW opowiadała Magdalena Gajda (skądinąd córka prezesa Krzysztofa Gajdy).
czwartek, 19 maja 2011
Piwo z Birż przy Ząbkowskiej 5
Żaba na Szmulowiznie
Ringstand Tobruk przy pl. Zbawiciela
Przy przebudowie linii tramwajowej pod torami odkryto zapomniany niemiecki bunkier typu Tobruk (58c) z późnej jesieni 1944. Niemcy zbudowali takich kilkadziesiąt w ramach tworzenia Festung Warschau. Ten zachował się dobrze i brakuje mu tylko kopuły.
Udało mi się wejść do środka.
Kilkunastotonowy bunkier ma zostać przewieziony do muzeum. [UWAGA KOREKTA z 2 czerwca 2011: ze względu na konieczność rozmontowania trakcji tramwajowej przy Marszałkowskiej zrezygnowano z wydobycia bunkra; został jedynie zabezpieczony i wczoraj go zabetonowano - co najmniej aż do następnego remontu torowiska]
(Niedawno pod Toruniem przy okazji budowy autostrady wykopano podobny bunkier i przewieziono do muzeum fortyfikacji)
Dobrze znany od dawna, ale innego typu bunkier znajduje się kilkaset metrów dalej, przy Nowowiejskiej blisko rogu z Niepodległości.
poniedziałek, 16 maja 2011
niedziela, 15 maja 2011
Koreczki artezyjskie
Wszystkie karnie stanęły w kółeczku, choć należą do różnych właścicieli i różnych butelek.
Studnia wody oligoceńskiej przy Strzeleckiej.
Studnia wody oligoceńskiej przy Strzeleckiej.
poniedziałek, 9 maja 2011
Kombajn Bizon u mojego sąsiada

U sąsiadów przez płot, czyli w PGRze Bródno, stoi produkt Fabryki Maszyn Żniwnych w Plocku - kombajn Bizon Super 056c.
(Poprzednio napisałem
Lśni w słońcu zupełnie jak w starej piosence Wałów Jagiellońskich.
A wszystko 5 km 200 m w linii prostej od Kolumny Zygmunta.
Latamy Liberatorem na ruinami Warszawy
O tworzeniu animowanego, trójwymiarowego słynnego filmu 'Miasto ruin' dla Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadają Agnieszka Piechnik i Michał Gryn z nominowanej do Oskara firmy Platige Image. Od strony historycznej wspomagają ich Ryszard Mączewski i Krzysztof Jaszczyński z portalu Warszawa1939.pl
Nieoficjalna wersja Miasta Ruin tutaj.
Jak widać na naszym filmiku-relacji, mimo letniej pory na widowni tłum słuchaczy. A wszystko w Dzień Zwycięstwa - ale data oczywiście wg. starego stylu ;-)
Subskrybuj:
Posty (Atom)